کد خبر:1010625
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

تاثیر تکنولوژی بر ورزش های پر برخورد

در دهه های اخیر و به خصوص چند سال اخیر، تکنولوژی در ورزش های پر برخورد به شکل بسیار خاصی مورد استفاده قرار گرفته است.

همراه اول

کلیک - بخش قابل توجهی از تکنولوژی، بی سیم و قابل حمل شده است و امروزه داده ها برای مربیان و تمرین دهندگان و تفسیر کنندگان، در زمان کوتاهی آماده می گردد. این موضوع اهمیت تکنولوژی را در زمینه های عملی و در برخی رقابت های رسمی ورزشی نشان می دهد.

یکی از نمونه های جدید در این زمینه، همکاری آدیداس با لیگ برتر فوتبال امریکاست. آدیداس سیستم "Me Coach" را ارائه کرده است که امروزه تمام تیم های لیگ برتر فوتبال امریکا حین فصل های تمرینی و رقابتی از آن استفاده می کنند. این سیستم اطلاعات ورزشکاران مانند ضربان قلب، سرعت، میزان پرش، میزان دو و غیره را کنترل می کند. این کار با استفاده مینیاتوری امکان پذیر شده است که از جی پی اس، جهت یاب و سرعت سنج هایی  در سیستم کوچک لباس ورزشکاران و یا در زیر کفش آن ها تعبیه شده است. تیم های راگبی اروپا، امریکای شمالی و اقیانوسیه نیز از این سیستم استفاده می کنند.

سیستم هایی مانند Me Coach و آندر آرمر39 همچنین با تحلیل هایی که می توانند درباره خستگی، تمرین زیاد و اطلاعات مهم دیگر مربوط به سلامت انجام دهند، دستیاری برای سلامت ورزشکاران هستند. اطلاعات به دست آمده از تمرینات شدید با شرایط عادی فیزیکی و پزشکی ورزشکاران مقایسه می شود. تکنولوژی دیگری نیز برای زیر نظر گرفتن بازیکنان ورزش های پربرخورد، وارد زمین های بازی شده است. این تکنولوژی اندازه گیری میزان ضربه ورودی به سر بازیکنان را ممکن می کند. این وسیله جدید کمپانی ریباک، که "چپ لایت" نام دارد، سیستم بسیار کوچک و انعطاف پذیری است که روی سر ورزشکاران قرار می گیرد، این وسیله در یک کلاه جاسازی شده است و دارای سیستم مستقلی است که نیازی به نرم افزار های اضافی و یا وسایل دیگر ندارد، و به جای این موارد، از یک نشان گر ال ای دی استفاده می کند. سیگنال زرد نشان دهنده تاثیری ملایم بر سر بازیکن است، و سیگنال قرمز نشان دهنده ی ضربه ای شدیدتر است. چک لایت ریباک که منحصر به یک بازی است، توسط ام سی 10، که در تولید حسگر های بسیار کوچک و انعطاف پذیر متخصص است، تولید شده است. این حسگرها به نحوی طراحی شده اند که می توانند بدون جلب توجه فرد پوشیده شوند. ام سی 10 در حال حاضر در حال تولید چند وسیله در این زمینه جدید است که شامل سیستمی می شود که اطلاعاتی را در مورد میزان تعریق بازیکنان به طور هم زمان در اختیار قرار می دهد. در همین زمینه گیتورید روی تحلیل ترکیبات تعریق هر یک از بازیکنان یک تیم کار و پیشرفت کرده است. تا به فرمول خاص رساندن آب به بدن هر بازیکن با توجه به مایعات و الکترولیت و مواد معدنی که بدنش از دست می دهد، برسد. این محصول در تیم های ورزشی مختلفی دیده می شود و در جام جهانی فیفا 2014 به کار برده شده است.

article-2175398-141DCE67000005DC-428_634x390 (1)

استفاده از تکنولوژی در ورزش های پربرخورد در ارتقا عملکرد، جلوگیری از آسیب دیدگی، درمان آسیب دیدگی و محافظت از سلامت ورزشکاران رشد داشته است. استفاده از دوربین های حرفه ای با کیفیت و سرعت بالا، در راستای پیشرفت نرم افزار بیومکانیک، به تیم ها اجازه می دهد که تصویر نزدیکی از حرکات بازیکنان مشاهده کنند. این مشاهده دقیق ممکن است به مربیان کمک کند که ارتباط حرکتی (زنجیره ای از عضلات، مفاصل و حرکات بدنی) یک بازیکن هاکی را هنگام اسلپ شات، و یا ضربه پنالتی یک بازیکن راگبی یا کرنر زدن یک فوتبالیست را بهتر درک کنند. این اطلاعات برای پیشرفت سرعت، دقت، و همچنین برای تحلیل نشانه های ممکن مثلا" عدم تعادل هنگام حرکت که باعث آسیب دیدگی می شود، به کار گرفته می شود.

بخش دیگری از علم ورزش و تکنولوژی که به طور عمده با هم ادغام شده اند، فیزیولوژی اعصاب و بیوفیدبک اعصاب است. با پیشرفت های تکنولوژی چیزهایی که قبلا" تنها در آزمایشگاه ها قابل اندازه گیری بودند، مانند فعالیت عضلات، ریتم تنفسی و فعالیت های عصبی، امروزه در حین تمرین و بازی هم نه تنها به عنوان یک ابزار اندازه گیری و ارزشیابی، بلکه به عنوان اطلاعاتی که در همان زمان می تواند به ورزشکار منتقل شود، در دسترس اند. وسایلی مانند فلکس کمپ اینفینیتی از تاوت تکنولوژی و نکسوس 10 از مایند مدیا قابل حمل هستند و همچنین قابلیت این را دارند که اطلاعات را به صورت بی سیم و از طریق بلوتوث ارسال کنند. که به صورت بالقوه ورزشکاران را برای عکس العمل های سریع تر، تصمیم گیری های سریع تر، تمرکز بیشتر و بسیاری از پیشرفت های عملی دیگر تمرین دهد. امروزه اندازه گیری میزان تمرکز، آمادگی واکنش، میزان گرم کردن یک فوتبالیست در زمین، یا یک دروازه بان در هنگام دریافت پنالتی، یا یک بازیکن هاکی در یک نبرد رو در رو در حین بازی ممکن است. متخصصان ورزش و مربیان می توانند از این اطلاعات استفاده کنند و ورزشکاران شان را در بالاترین سطح عملی برای هر نوع شرایط محیطی تمرین دهند. به علاوه، تحلیل های در حین بازی و یا در حین تمرین ممکن است اطلاعاتی را در مورد حدود حرکت ایده آل بازیکن و تعادل میان فعالیت تعاملی عضلات جمع شونده و بازشونده آماده کند. این اطلاعات برای عملکرد بسیار مهم هستند، اما مهم تر از آن، ارزش گذاری و تمرین در شرایط ایده آل برای جلوگیری از آسیب دیدگی است.

یکی دیگر از تکنولوژی های پیشرفته، هاوک آی، از تولیدکنندگان هاک آی است. که یک دنبال کننده دقیق سرعت و جهت توپ است که از دوربین ها و نرم افزاری پیشرفته استفاده می کند. فدراسیون جهانی تنیس در بازی های سال 2005 این نرم افزار را تایید کرد. این سیستم در سال 2012 و طی یک تمرین شبیه سازی شده فوتبال، جهت، چرخش و سرعت توپ را بررسی می کرد.

برخی از نهادهای ورزشی از تحلیل های جغرافیایی برای درک بهتر استراتژی تیم ها با تحلیل ورزشکاران و جاگیری جغرافیایی و حرکت تیم ها روی زمین استفاده می کنند. برای این منظور از سیستمی شبیه به آرک جی آی اس، که اطلاعات تیمی و حرکات فردی و جاگیری های معمول را ارائه می دهد، استفاده می شود.

در کنار تکنولوژی هایی که می توان از آن ها در زمین بازی استفاده کرد، گزینه های دیگری نیز وجود دارند که می توانند خارج از زمین برای بهبود عملکرد به کار گرفته شوند، مثل فعالیت و خواب ورزشکار. مانیتورهایی که الگوهای فعالیت و خواب ورزشکار را بررسی می کنند، (شبیه آن هایی که به صورت تجاری در دسترس هستند، مثل میس فیت شاین و فیول بند اس ای نایک) به تیم های حرفه ای اطلاعاتی ارائه می کنند که به آن ا اجازه می دهد هر ورزشکار را بهتر بشناسند. با این اطلاعات، افراد حرفه ای می توانند برای ورزشکاران، با توجه به سفرهای تیم، برنامه تمرین و مسابقه، راهنمایی های شخصی ارائه کنند. پس می توانند کیفیت استراحت، بازسازی و آمادگی عملی آن ها را ارتقا دهند.

وسایل پیشرفته دیگری که بازسازی ورزشکاران را هدف قرار دادند، سیگنال های الکتریکی هستند که انقباض های ماهیچه ای که در بازسازی ماهیچه ای بعد از فعالیت نقش دارند، را تحریک می کنند. مانند تک الیت محصول ال جی، و مارک پرو، که هر دو نیازمند درجه بندی و جاسازی توسط فرد متخصص است، و فایرفلای محصول فرست کایند که یک وسیله خانگی که نیاز به درجه بندی و یا تنظیم در سطوح خاص ندارد و می تواند زمانی که ورزشکار از باشگاه دور است، مورد استفاده قرار بگیرد.

بیشتر تکنولوژی ها برای پیشرفت عملکرد داخل و خارج زمین و کنترل سلامت ورزشکاران ساخته شده اند. برخی از تیم های حرفه ای این پدیده را دنبال کرده اند و سرمایه گذاری شان روی دانش های ورزشی را افزایش داده اند. در حالی که برخی تیم های دیگر این کار را به شکل عمومی تری انجام داده اند. مثل باشگاه آ ث میلان ایتالیا، با آزمایشگاه میلان، و رئال مادرید اسپانیا، با مرکز تکنولوژی بهداشتی. تیم های دیگر سرمایه گذاری هایشان را به شکل مخفیانه تر و جداگانه تری انجام داده اند.

با پیشرفت سریع تکنولوژی در ورزش، برخی چالش ها مانند یافتن متخصص های تعلیم دیده که بتوانند دانش ورزشی را در نهادهای ورزشی حرفه ای به شکل یکپارچه ای اجرا کنند، یا آموزش تمرین دهندگان و مربیان به شکلی که قادر باشند حداکثر استفاده را از فوایدی که این تکنولوژی ها می توانند برای ورزش داشته باشند، ببرند، به وجود می آید. برای مثال اگر اطلاعات خواب و استراحت بازیکنان در اختیار تیم قرار بگیرد، اما کسی نباشد که بتواند برنامه ای برای بهینه سازی استراحت، بازسازی و کیفیت خواب ورزشکار، تدوین کند، آیا این اطلاعات ارزشی خواهد داشت؟ حقیقت مهم دیگری که لازم است به آن اشاره گردد، این است که برخی از تکنولوژی ها اطلاعات و اندازه گیری هایی ارائه می کنند که براساس شخصیت هر ورزشکار، و نکات آماری نیازمند بررسی و تحلیل هستند تا معنی بدهند و نتایج مثبتی برای تیم به دنبال داشته باشند. از سوی دیگر، برخی از این تکنولوژی های در دسترس، می توانند محاسبات و تحلیل های الگوریتمی خود ر ا انجام داده و خروجی ارائه کنند. که این خروجی باید با احتیاط مورد بررسی قرار بگیرد، چون در برخی از نمونه ها، اطلاعات ارائه شده به شکل احتمال و تخمین است، نه اندازه گیری های دقیق.

با وجود برخی مشکلات و موانع، آینده ورزش و تکنولوژی درخشان است. پتانسیل همکاری در پیشرفت های عملکردی تیمی و کنترل سلامت در اثر پیشرفت تکنولوژی، بالاست، به خصوص با برنامه هایی که استقاده کافی و انطباق مناسب با تکنولوژی را دارند و امروزه در دسترس هستند. نهایتا" دلایل بسیاری برای هیجان و نگاه به آینده تکنولوژی های ورزشی، تکنولوژی های بی سیم ساخته شده و در حال پیشرفت، وجود دارد و تلاش های زیادی در راستای آماده سازی اطلاعات تخصصی برای بهره برداری هر چه بیشتر از خروجی های این تکنولوژی ها در حال انجام است.

 منبع : theinnovationenterprise.com

نظرها

  سر‌خط آخرین خبرها

  خبرهای بیشتر
  پنل E5 سامسونگ نخستین بار در گوشی آیکو ۸ استفاده خواهد شد

  شرکت آیکو (IQOO) قصد دارد ۱۷ آگوست از جدیدترین پرچمدار خود با نام آیکو ۸ رونمایی کند....

  شیائومی بازار اسمارت فون اروپا را از چنگ سامسونگ درآورد!
  شیائومی بازار تلفن‌های هوشمند را از چنگ سامسونگ درآورد!

  شرکت چینی شیائومی امسال با افزایش 67.1 درصدی صادرات خود به قاره سبز، موفق شده است غول...

  تاندربولت 5 اینتل
  پخش اطلاعات تصادفی از تاندربولت 5 اینتل با پهنای باند 80 گیگابایت!

  اطلاعات متعددی درباره فناوری جدید تاندربولت 5 اینتل به تازگی در فضای توییتر منتشر...

  امکان استعلام اینترنتی چک
  با اعلام بانک مرکزی؛ امکان استعلام چک در سایت اینترنتی بانک مرکزی فراهم شد

  بانک مرکزی اعلام کرد امکان استعلام چک بر اساس اقلام اطلاعاتی در وب‌سایت اصلی این...

  انتشار تصاویر جدید از گلکسی واچ 4 کلاسیک سامسونگ
  انتشار تصاویر جدید از گلکسی واچ 4 کلاسیک سامسونگ

  درست هفت روز پیش از رونمایی رسمی از سری گلکسی واچ 4 سامسونگ، تصاویر جدیدی از مدل...

  دوربین زیر نمایشگر اوپو
  نسل جدید دوربین زیر نمایشگر اوپو به طور رسمی رونمایی شد

  فناوری جدید دوربین زیر نمایشگر ساخت شرکت اوپو (OPPO) ضمن بهبود ویژگی‌های صفحه نمایش،...

  هزینه غیرقانونی نسخه الکترونیک
  هشدار مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی؛ دریافت هزینه نسخه الکترونیک در داروخانه‌ها غیرقانونی است!

  مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی کشور با بیان اینکه این سازمان هزینه نسخه الکترونیک...

  مشخصات کامل گلکسی بادز ۲ پیش از رونمایی لو رفت

  شرکت سامسونگ قصد دارد در تاریخ ۱۱ آگوست از جدیدترین محصولات خود همچون گلکسی فولد...

  ارزش اسکوئر پس از خرید افترپی ممکن است 5 برابر شود
  آنتونی پمپلیانو: ارزش «اسکوئر» پس از خرید «افترپی» ممکن است 5 برابر شود

  آنتونی پمپلیانو گفت: «شاید 20 برابر کردن ارزش کسب‌وکار کمی دور از ذهن باشد، اما آیا...

  سری آیفون 13
  باتری بزرگ با اجزای کوچک‌تر؛ مشخصات داخلی آیفون 13 با مدل‌های قبلی فرق دارد

  در راستای وعده اپل در بهبود فناوری شارژ سری آیفون 13، گزارش‌های اخیر به کاربرد...