استفاده از واقعیت مجازی برای بهبود عملکرد بازیکنان تیم ملی فوتبال آلمان

انجمن فوتبال آلمان قصد دارد برای تمرین دادن به بازیکنان تیم ملی فوتبال این کشور، از فناوری واقعیت مجازی استفاده کند. این فناوری می تواند با شبیه سازی موقعیت های عالی به دفعات، عملکرد بازیکنان و قدرت تصمیم گیری آن ها را به میزان زیادی افزایش دهد.

استفاده از واقعیت مجازی برای بهبود عملکرد بازیکنان تیم ملی فوتبال آلمان

به گزارش کلیک ، شرکت STIRVER که یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه استفاده از فناوری واقعیت مجازی برای آموزش دادن در زمینه های مختلف است، اکنون قصد دارد فعالیت خود در فوتبال اروپا را نیز شروع کند و انجمن فوتبال آلمان (DFB) قصد دارد برای نخستین بار از خدمات این شرکت استفاده کند.

تیم ملی فوتبال آلمان مدافع عنوان قهرمانی در جام جهانی است و مسئولین این تیم قصد دارند از فناوری های جدید برای بهبود عملکرد بازیکنان استفاده کنند. استفاده از فناوری واقعیت مجازی نیز از راهکارهایی است که می تواند به بهبود عملکرد تیم کمک زیادی کند.

نیکولاس جانگ کایند، سرپرست بخش لابراتوار فناوری انجمن فوتبال آلمان اذعان کرد که فناوری واقعیت مجازی فناوری جدیدی است، اما هنوز در فوتبال از توانایی های بالقوه آن استفاده نشده است و انجمن فوتبال آلمان قصد دارد برای نخستین بار از ظرفیت های این فناوری استفاده کند. تمام تمرکز ما دستیابی به شناخت کامل از قابلیت های بازیکنان برای بهبود عملکرد تیم در سال ۲۰۱۷ و در نهایت در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ است و فناوری واقعیت مجازی بهترین ابزاری است که می تواند به ما در تحقق این هدف کمک کند.

انجمن فوتبال آلمان تصمیم گرفته است این کار را با هدف خاصی شروع کند. این انجمن قصد دارد در آغاز کار خود قدم های کوتاهی بردارد و هدف بزرگی را دنبال کند. این انجمن باید روش آزمایش و خطا را به دفعات امتحان کند؛ زیرا ورزش فوتبال به دو دسته American Football و Soccer تقسیم می شود که این دو تفاوت زیادی با یکدیگر تفاوت دارند. در فوتبال بازیکنان دو تیم در دو طرف خط میانی زمین می ایستند، سپس اولین ضربه توسط یکی از بازیکنان به توپ زده می شود و بازی آغاز می شود. این روند ثابت برای آغاز و توقف بازی باعث می شود بتوان یک بازیکن خط حمله فوتبال را به سادگی با استفاده از فناوری واقعیت مجازی تمرین داد؛ اما به دلیل اینکه در Soccer حرکات به صورت پیوسته انجام می شوند، تمرین دادن یک بازیکن Soccer با استفاده از فناوری واقعیت مجازی به مراتب دشوارتر است.

مدیر عامل شرکت STIRVER اذعان کرد با وجود اینکه فناوری واقعیت مجازی در تمرین دادن به بازیکنان می تواند نقش بسیار موثری داشته باشد؛ اما چالش های زیادی نیز در رابطه با این موضوع وجود دارد که از میان آن ها می توان به زمان واکنش، فاصله زیاد بین افراد و مساله شناخت اشاره کرد. در حال حاضر یک هافبک میانی در طول سال با هشت مساله متفاوت مواجه می شود. حال این سوال مطرح می شود که چگونه می توان در استفاده از فناوری واقعیت مجازی تمام این موارد را درنظر گرفت و همه چیز در آن با واقعیت مطابقت کامل داشته باشد.

در حال حاضر مسئولان انجمن فوتبال آمریکا در تلاش هستند تا با استفاده از فناوری واقعیت مجازی عملکرد دروازه بانان را مخصوصا در هنگام دریافت ضربات آزاد و کورنر بهبود ببخشند. یک دروازه بان با استفاده از فناوری واقعیت مجازی می تواند بفهمد که بازیکن مقابلش چگونه یک ضربه پنالتی را می زند؟ قبل از زدن ضربه پنالتی چند قدم برمی دارد؟ عملکرد او تا چه حدی روان است؟ آیا او قبل از زدن ضربه چند بار حرکت می کند و می ایستند و یا با یک حرکت کار خود را تمام می کند؟ آیا قبل از اینکه با توپ تماس پیدا کند بدنش را باز می کند یا نه؟ آیا قبل از زدن ضربه کار خاصی انجام می دهد؟

همچنین تجسم سازی فوق العاده خوب و تکرار شدن موقعیت های عالی به دفعات، نیز از مزایای استفاده از فناوری واقعیت مجازی محسوب می شود. بازیکنی که در حال زدن یک ضربه آزاد است، با بهره گیری از فناوری واقعیت مجازی خود را در فضایی می بیند که می توانند در آن توپ را از کنار دیواره دفاعی به زیر تیرک دروازه شوت کند و یک گل عالی بزنید و این موقعیت را چندین بار تجربه کنید. بازیکن می تواند در هر بار تلاش خود، همانند دیوید بکام عملکرد بسیار خوبی داشته باشد و تمام این شرایط می تواند زمینه را برای پیشرفت هر چه بهتر تیم ملی فوتبال آلمان فراهم کند.

استفاده از فناوری واقعیت مجازی می تواند قدرت تصمیم گیری بازیکنان را افزایش دهد و به آن ها کمک کند تا در کسری از ثانیه تصمیم گیری کنند. بازیکنان با بهره گیری از این فناوری می توانند این توانایی را به دست آورند که قبل از انجام هر کاری نیاز به فکر کردن نداشته باشند و سریعا واکنش نشان دهند.

با وجود اینکه فناوری واقعیت مجازی مزایای زیادی دارد، اما موانعی نیز بر سر راه استفاده از این تمرین جهت آموزش بازیکنان با تجربه و ماهر است که یکی از آن ها طرز فکر قدیمی برخی از مربیان است که استفاده از این فناوری را چندان ضروری نمی دانند. البته از سوی دیگر مربیان جوانی هم هستند که تمایل زیادی به استفاده از فناوری های جدید و متفاوت بودن دارند. مسئولان تیم ملی فوتبال آلمان جزء نخستین افرادی هستند که قصد دارند برای بهبود عملکرد اعضای تیم از این فناوری جدید استفاده کنند و اهداف بلند پروازانه ای در سر دارند.

انجمن فوتبال آلمان علاوه بر اینکه حداکثر تلاش خود را می کند تا تیم ملی در جام جهانی سال آینده روسیه دوباره قهرمان شود، برای بهبود عملکرد تیم های باشگاهی در لیگ برتر آلمان (لیگ بندسلیگا) که یکی از برترین لیگ های برتر جهان است، نیز از هیچ تلاشی مضایقه نخواهد کرد.

با این حال در حال حاضر تمرکز اصلی انجمن فوتبال آمریکا بر روی بهبود عملکرد تیم ملی و تیم های لیگ برتر این کشور نیست و توجه خود را بیشتر معطوف بهبود عملکرد تیم های ملی جوانان کرده است. این انجمن خبر استفاده از فناوری واقعیت مجازی جهت تمرین دادن به بازیکنان را در دیدار بین تیم ملی اصلی و تیم ملی جوانان زیر ۲۱ سال این کشور در فرانکفورت برای نخستین بار اعلام کرد.

آقای جانگ کایند معتقد است بازیکنان فقط می خواهند عملکرد فردی و تیمی آن ها بهتر و بهتر شود و اگر اطمینان پیدا کنند که فناوری واقعیت مجازی می تواند به آن ها در تحقق این هدف کمک کند، یقینا به استفاده از آن تمایل زیادی نشان خواهند داد. اگر دنیای امروز فوتبال را با بیست سال پیش مقایسه کنیم، متوجه می شویم که تنها فناوری قابل استفاده در آن زمان، تماشای یک فیلم دو بعدی بود که امروزه یک کار ابتدایی محسوب می شود؛ اما امروزه فناوری ۳۶۰ درجه واقعیت مجازی این امکان را برای بازیکنان فراهم کرده است که تمام حرکات بازیکنان حریف را به دقت از هر زاویه ای ببینند و ارزیابی کنند.

ارسال نظر