ساخت عینکی با قابلیت ارسال مستقیم تصاویر به مغز

دانشمندان عینکی با تکنولوژی بالا ساخته‌اند که دوربین داخلی دارد و به صورت مستقیم و بی سیم تصاویر را به مغز انتقال می‌دهد. 

ساخت عینکی با قابلیت ارسال مستقیم تصاویر به مغز

عینک هوشمندی که محققان آن را طراحی کرده‌اند اعصاب بین چشم و مغز را که در اکثر موارد نابینایی، آسیب می‌بیند، دور می زند. تیمی از متخصصان هلندی در حال آزمایش آن هستند.

تکنیک مشابهی توسط استیوی واندر، موسیقی‌دان افسانه‌ای آمریکایی که در کودکی بینایی خود را از دست داد، حمایت شده بود.

تعدادی از درمان‌ها و ابزارهای آزمایشی برای نابینایی صعب‌العلاج در دهه گذشته در میان پیشرفت‌های پزشکی پدیدار شده‌اند، از جمله چشم‌های روباتیک که در ایالات متحده و بریتانیا آزمایش می‌شوند و آزمایشی با استفاده از ابزار ویرایش ژن CRISPR برای درمان نابینایی ارثی.

آخرین عینک به عنوان بخشی از پروژه با هدف توسعه دستگاهی با قابلیت تولید تصاویر نوری در مغز در حال توسعه است و کنسرسیومی از موسسات هلندی، از جمله دانشگاه فناوری ایندهوون، روی این پروژه کار می‌کنند.

این عینک با گرفتن تصاویر ثابت با استفاده از دوربین داخلی با کلیک یک دکمه کار می‌کند، سپس تصاویر به صورت بی سیم به یک تراشه کوچک متصل به قشر بینایی یک فرد نابینا با استفاده از ترکیبی از امواج مشابه امواج رادیویی، وای فای و بلوتوث منتقل می‌شوند.

عینکی با قابلیت ارسال مستقیم تصاویر به مغز

چنین فرآیندی شبیه سیگنال‌های طبیعی است که چشم به قسمتی از مغز که مربوط به بخشی از حس بینایی ما است می‌فرستد. این بخش از مغز به طور معمول پیام‌های دریافت شده توسط چشم را به تصاویر تبدیل می‌کند، اما محققان معتقدند که می‌توان با استفاده از الکترودهای کوچک برای تحریک سلول‌های مغزی، آن را تکرار کرد.

اگرچه این دستگاه هنوز روی انسان آزمایش نشده، اما آزمایش‌ها روی میمون‌ها امیدوارکننده بوده است.

امید توسعه دهندگان این است که برخی از کاستی‌های ایمپلنت‌های قبلی که مستقیما به عینک متصل بود، در مدل بی سیم رفع شود.

بیشتر بدانید: نجات جان سربازان جنگ با عینک واقعیت افزوده

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر