کد خبر:1193216
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

آموزش جوجه کشی پرندگان با دستگاه جوجه کشی

جوجه کشی

رسانه کلیک - یادگیری کار با دستگاه های جوجه کشی موجب ایجاد ارزش افزوده در پروسه گرفتن جوجه از تخم است که نتیجه بهتری را نسبت به روش های سنتی برای صاحبان کسب و کار به ارمغان می آورد.

برای این که در این امر موفق باشید ابتدا باید آموزش جوجه کشی با دستگاه را بیاموزید که در ادامه به آن اشاره کرده ایم.

آنچه که به عنوان کلیت کار با دستگاه های جوجه کشی مطرح می شود، رعایت اصولی مشترک است که منجر به نتیجه گیری بهتر در جهت سودآوری بیشتر می شود. آن اصول 4 گانه عبارتند از تنظیم دما، تنظیم رطوبت، تنظیم جریان هوا و تنظیم چرخش مناسب تخم ها در طول روز در دستگاه. این چهار اصل در مورد جوجه کشی با دستگاه های مختلف صدق می کنند و فرقی هم ندارد این دستگاه را شماساخته باشید یا از شرکت های معتبر خریده باشید.

دستگاه جوجه کشی

کلیه دستگاه های جوجه کشی را دو بخش ستر و هچر تشکیل می دهند. بخش هچر در روزهای پایانی مورد استفاده قرار می گیرد و چون مرحله آخر است بهداشت و نظافت آن اهمیت دو چندانی دارد، چرا که جوجه ها در این مرحله از تخم ها خارج می شوند و این خود موجب کثیف شدن دستگاه می گردد که نیاز به شست شو را برای دفعات بعدی زیادتر می کند.

رطوبت سنج، دماسنج و فن تهویه تجهیزاتی هستند که برای رعایت اصول 4 گانه لازم بوده و در اصل چهارم یعنی چرخش تخم ها بسته به اینکه تخم متعلق به کدام پرنده است این چرخش در طول روز باید انجام شود تا گرما به میزان متعادل به همه جای تخم برسد و از چسبیده شدن بخشهای درونی تخم به دیواره جلوگیری به عمل آید. جالب است که در طبیعت این نقش را پرنده مادر به عهده می گیرد.

آنچه بیان شد بیشتر به جوجه کشی اشاره داشت ولی اصولی نیز هست که پیش از جوجه کشی اهمیت پیدا می کند. به طور مثال قرار ندادن تخم ها شکسته و معیوب در دستگاه، تمیز کردن تخم هایی که به کود یا مدفوع پرنده آلوده شده اند و قراردادن آنها بعد از نظافت اولیه در دستگاه،از اصولی هستند که باید رعایت شوند.

به جز این موارد حتی اندازه تخم ها باید مد نظر باشند، چرا که تخم های خیلی بزرگ یا خیلی کوچک مناسب قرار گرفتن در دستگاه ستر نیستند. یادمان باشد که کیسه زرده تا یکی دو روز غذای کامل جوجه ها محسوب می شود و تا زمانی که پرهای جوجه ها خشک نشده، نباید جوجه ها به خارج از دستگاه منتقل شوند.

جوجه کشی مرغ خانگی

تصور کنید تصمیم گرفته اید در منزل از تخم مرغهای خود جوجه بگیرید. این کار چندان سخت و پیچیده نیست. فقط کافی است دستگاهی داشته باشید که این اصول 4 گانه که  پیشتر ذکر کردیم در آن اجرا شده باشد یا آنکه دستگاهی مطابق اصول داشته باشیم.

همانطور که بیان شد هر دستگاه جوجه کشی به دو بخش ستر و هچر تقسیم می شود. برای جوجه کشی مرغ خانگی در بخش ستر باید دمای  37.7 درجه سانتی گراد و رطوب 60 درصد در طول 18 روز برقرار شود و بعد از تا روز 21 به بخش هچر منتقل شوند که در آنجا باید دمای 37.2 الی 37.7 با رطوبت 70 درصد تنظیم گردد.

جوجه کشی مرغ

جوجه کشی بلدرچین

در مورد جوجه کشی بلدرچین در خانه همه اصولی که در مقدمه اشاره شد در مورد بلدرچین هم لازم الاجراست؛ یعنی باید دما تنظیم شود، رطوب تنظیم شود، تهویه وجود داشته باشد و چرخش تخم ها در دستگاه اتفاق بیافتد. با رطوبت 60 درصد و دمای 37.7 ستر را تنظیم کنید. تهویه و اکسیژن در ستر بسیار مهم است و باید در 21 درصد میزان اکسیژن تنظیم شود. در مورد چرخش تخم ها هم این چرخش حداقل حداقل باید روزی 4 مرتبه تا یک ساعت یک بار در بهترین و ایده آل ترین شرایط صورت گیرد که بسته به امکانات در جوجه کشی دارد. در هچر هم اصولی که پیش‌تر گفتیم همچون رعایت بهداشت باید اجرا شوند.

جوجه کشی بلدرچین

جوجه کشی بوقلمون با دستگاه

جوجه کشی بوقلمون فعالیتی است که برای علاقه مندان به این پرنده بسیار سودآور به حساب می آید. البته اگر صرفا با جوجه کشی به دنبال سودآوری هستید شاید فعالیتهایی دیگر سودآور تر باشند چراکه درصد نطفه دار شدن تخم های این پرنده بخاطر جثه بزرگی که دارند کمتر اتفاق می افتد. در نظر داشته باشید که جثه بزرگ پرنده منجر به جفت گیری های ناموفق بیشتر در بوقلمون ها می شود. در جوجه کشی بوقلمون با دستگاه میانگین دمایی باید در حدود 37.5 تنظیم شود. رطوبت بهینه هم حدودا 60درصد است که در سه روز پایانی به 70 درصد می رسد تا فرآیند بیرون آمدن جوجه ها از تخم تسهیلگردد و همچنین بهتر است دما برای خروج بهتر جوجه ها تا 37.2 کاهش پیدا کند. توجه داشته باشید که حساسیت دمایی و رطوبتی در جوجه کشی بوقلمون به مراتب بالاتر است و جوجه های حاصل از آن هم اهمیت بیشتری پیدا می کنند.

شرکت بلدرچین دماوند یک منبع معتبر آموزش جوجه کشی

پیشنهاد می کنیم اگر به فکر یادگیری دقیق و کامل تر جوجه کشی پرندگان و تهیه یک دستگاه جوجه کشی هستید، از سایت بلدرچین دماوند بازدید کنید یا می توانید از طریق تماس با این شرکت از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

تلفن تماس: 02177955451

نظرها

1 نظر

 1. بازار جوجه ایران
  امروزه با توجه به رشد جمعیت ، آمار مصرف مرغ در کشورمان بسیار بالا رفته است و همین امر موجب شده تا پرورش مرغ گوشتی نیز رواج پیدا کند. برای پرورش مرغ گوشتی و یا راه‌اندازی کسب‌وکار پرورش مرغ به اطلاعاتی نیاز است که ما شمارا در این زمینه راهنمایی می‌کنیم . در مقالات گذشته ما در مورد مبحث پرورش مرغ بومی پرداختیم حال به مبحث پرورش مرغ گوشتی می پردازیم با ما همراه باشید.

  پرورش مرغ به چه معناست؟
  پرورش مرغ یعنی تهیه کردن جوجه‌های یک‌روزه و پرورش و نگه‌داری از آن‌ها بر طبق یک برنامه غذایی خاص و همچنین رسیدگی به بهداشت مرغ و رساندن آن به وزن مطلوب برای کشتار است.

  پرورش طیور گوشتی

  چگونه می‌توان مرغ گوشتی را در خانه پرورش داد؟
  باید قبل از پرورش مرغ گوشتی در خانه به نکاتی باید توجه نمود که شامل موارد ذیل است:

  اگر قصد پرورش مرغ در خانه را دارید بهتر است که جهت مرغداریتان شرق یا غرب باشد.
  در زمان نصب هواکش‌ها باید به گونه ای آن را طراحی نمایید که جریان شدید باد باعث بروز مشکل در هواکش ها نشود.
  سازگاری با شرایط آب‌وهوا یکی دیگر از نکات مهم در زمان پرورش مرغ خانگی در منزل است زیرا باید با توجه به آب‌وهوایی که در هر منطقه دارید مطابق با آن منطقه سیستم گرمایشی، سرمایشی و… برای مرغ ها تهیه کنید.
  در زمان پرورش مرغ‌ گوشتی از نگهداری پرندگان دیگر خودداری نمایید.
  تمیزی سالن مرغ داری یکی دیگر از مواردی است که باید رعایت شود تا مرغ‌ها به بیماری کمتری دچار شوند.
  به محل پرورش مرغ ها نیز توجه نمایید جوجه‌ها و مرغ‌ها باید فضایی آزاد داشته باشند تا به‌راحتی بتوانند درون محوطه بچرخند.
  با توجه به فضای منزلتان جوجه خریداری نمایید به‌عنوان‌مثال می‌توان گفت که در فضای 200 متری می‌توان 2000 مرغ را پرورش داد.
  پرورش طیور گوشتی

  برای تهیه جوجه مرغ گوشتی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟
  باید جوجه‌ها را از مادر سالم تهیه نمایید.
  در زمان تهیه جوجه‌ها باید دقت نمایید که جوجه‌ها در یک سن و از یک مادر باشند.
  نسبت به نژاد جوجه‌ها نیز توجه نمایید زیرا برخی از نژادها توان بالایی نسبت به برخی از نژادهای دیگر دارند.
  مراقبت‌های اولیه را در زمان ورود جوجه باید انجام دهید.

  رای موافق 0
  رای مخالف 0

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
توقف همیشگی سرویس گوگل استادیا در تاریخ 28 دی 1401

گوگل اعلام کرده است که سرویس استریم بازی خود استادیا را متوقف می کند. این...

تبعات منفی محدودیت و فیلترینگ اینترنت در ایران حتی سنگین تر از تحریم ها

در حالی که به نظر می رسد فصل جدید استفاده در اینترنت با محدودیت های شدید در...

بیانیه انجمن تجارت الکترونیک در محکومیت قطع اینستاگرام و محدودیت اینترنت
بیانیه انجمن تجارت الکترونیک در محکومیت قطع اینستاگرام و محدودیت اینترنت

انجمن تجارت الکترونیک ایران با صدور بیانیه ای ضمن اعتراض به محدودیت های...

نحوه جلوگیری از مسدود شدن اکانت اینستاگرام به خاطر استفاده از Vpn

این روزها به واسطه فیلتر شدن  اینستاگرام بسیاری از کاربران به سمت استفاده از...

حمله آذری جهرمی به تصمیم قطع اینستاگرام و واتساپ

وزیر پیشین ارتباطات در کانال تلگرامی خود نوشت صحبتهای انتقادی را در خصوص...

به مشتریان خارجی خود بگوئید ایتا و سروش نصب کنند!

با اعلام رسمی وزیر ارتباطات، به نظر می رسد پرونده فیلتر دائمی اینستاگرام و...

وزیر ارتباطات آب پاکی را روی دستان کسب و کارهای اینستاگرامی ریخت

عیسی زارع پور در جدیدترین مصاحبه خود آب پاکی را روی دست کسب و کارهایی که در...

چرا مردم ایران حضور در پیام رسان های داخلی را دوست ندارند؟

پیام‌رسان‌ها و پلتفرم‌های خارجی از جمله واتساپ و اینستاگرام در چند روز...

شناسایی دو حفره امنیتی خطرناک در واتساپ

دو باگ امنیتی خطرناک در واتساپ شناسایی شد.

ماجرای هک سرورهای همراه اول و صفر شدن صورتحساب ها چه بود؟

اخیرا بعضی از مشترکان اپراتور همراه اول با انتشار تصاویری از صورتحساب خود،...