کد خبر:1108666
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

روشی جدید برای افزایش سه برابری وضوح تصویر نمایشگرها

به تازگی محققان مدعی شده اند که روش جدیدی برای افزایش کیفیت تصویر نمایشگرها پیدا کرده اند. در این روش از زیر پیکسل ها به شیوه ای متفاوت استفاده می شود و این تغییر روش باعث افزایش قابل محسوسی در وضوح تصاویر یک LCD خواهد شد.

به گزارش کلیک، این روش را محققان دانشگاه فلوریدا ابداع کرده و مدعی اند که با این روش می توان به نتیجه مطلوبی در افزایش میزان وضوح تصاویر نمایشگر ها رسید. آن‌ها یک سطح جدید از نمایشگر ها را گسترش داده اند که می‌توان در آن کنترل هر یک از ساب های پیکسل را به صورت جداگانه به دست گرفت. موفقیت آمیزترین بخش موضوع این است که با این روش به راحتی می توان رزولوشن تصاویر را تا حد سه برابری افزایش داد. این دانشمندان نتیجه و جزییات تحقیق خود را در مجله Nature به چاپ رساندند.
این محققان سعی دارند تا با استفاده از ولتاژ هر یک از زیر پیکسل ها را به طور مجزا به واکنش وا درارند و از این طریق آن ها را کنترل کنند. هر پیکسل موجود بر روی یک نمایشگر ال سی دی، خود از سه زیر پیکسل تشکیل شده است. هر یک از این زیر پیکسل ها مسئول نمایش یکی از سه رنگ اصلی (آبی، قرمز و سبز) هستند. هنگامی که یک نور پس زمینه سفید به وسیله پیکسل در نمایشگر تابیده می‌شود، شاتر کنترل‌کننده ال سی دی، نمایش و یا عدم نمایش هر یک از زیر پیکسل‌ها را تعیین می‌کند.
به طور مثال، اگر قرار باشد تا پیکسل به رنگ آبی در بیاید، شاتر کنترل کننده روی دو زیر پیکسل دیگر را می پوشاند تا زیر پیکسل قرمز و سبز فعال نباشند. با کنترل میزان فعال بودن زیر پیکسل ها و میزان پوشش دهی هر یک از ساب پیکسل ها به صورت جداگانه، رنگ ها طبیعی تر نمایش داده خواهند شد و میزان روشن یا تیره بودن تصاویر تنها بهرنگ پس زمینه وابسته خواهد شد.

به زودی افزایش وضوح تصاویر نمایشگر با مدیریت و کنترل جداگانه هر زیر پیکسل ممکن می شود.
دانشمندان و محققان مرکز فناوری نانو دانشگاه مرکزی فلوریدا، با استفاده از سطح نانوساختار نقش برجسته و آلومینیومی انعکاسی به روش نوینی برای افزایش وضوح تصویر در نمایشگر های ال سی دی دست پیدا کردند. در نمایشگرهای قبلی پیکسل ها و زیر پیکسل هایشان در ایجاد تصویر و رزولوشن آن تاثیر داشتند اما در روش جدید مفهومی به نام زیر پیکسل معنایی ندارد. در ال سی دی که به صورت آزمایشی به روش جدید ساخته شده بود، محققان قادر بودند تا کنترل رنگ هر ساب پیکسل را به صورت جداگانه به دست بگیرند. اکنون یک زیر پیکسل به جای اینکه فقط قادر باشد به صورت انحصاری تنها به سه رنگ آبی یا قرمز و سبز تبدیل شود، قادر خواهد بود تا تمامی رنگ‌‎هایی که یک نمایشگر ال سی دی توانایی پخش آن را دارد، ایجاد کند.

وقتی هر ساب پیکسل بتواند به تنهایی وظیفه یک پیکسل را انجام دهد، بنابراین می توان نتیجه گرفت رزولوشن تصاویر آن دستگاه تا سه برابر افزایش خوااد داشت. این تنها مزیت این روش نیست بلکه، از آنجایی که در این روش تمامی ساب پیکسل‌ها (یا پیکسل‌های بسیار ریز به عقیده محققان) در هنگام نمایش یک محتوا در حال انتشار یک رنگ و یا در صورت نداشتن رنگ حداقل نور سفید را نمایش می‌دهند، روشنایی صفحه نمایش به میزان بسیار محسوسی افزایش پیدا خواهد کرد.
اما قدم مهم بعدی در این راه این است که این تکنولوژی را به مرحله عرضه و پیاده سازی روی تلویزیون های کنونی و سخت افزار های آن برسانیم. یکی از اعضای تیم تحقیقاتی معتقد است، می توان از این روش بر روی همه نمایشگر های ال سی دی که در چند دهه اخیر تولید شده‌اند استفاده کرد و به لحاظ سخت افزاری هیچ مشکلی وجود ندارد. به عقیده وی، برای ارتقای سطج رزولوشن هر نوع نمایشگری نیازی نیست تا کل مهندسی و ساختار سخت افزاری به کار رفته در آن را به منظور ارتقای آن تغییر داد.
هر روش جدید مشکلاتی نیز سر راه خود دارد. مشکل جدی که بر سر راه این متد وجود دارد این است که با افزایش رزولوشن نمایشگر، نرخ فریمی تغییر خواهد کرد. اگرچه در این روش جدید تغییر رنگ‌‎‎های پیکسل ها با سرعت بیشتری نسبت به تکنولوژی‌های اتفاق می‌افتد ، اما چون تعداد پیکسل ها نیز نسبت به گذشته افزایش می یابد، این سرعت بالا و افزایش تعداد پیکسل ها با نرخ فریمی به کار رفته در نمایشگرهای امروزی هماهنگ نیست. اگر بتوانیم این مشکلات اساسی را از میان برداریم، به زودی تغییرات قابل توجهی در کیفیت نمایشگرها خواهیم یافت.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
به مشتریان خارجی خود بگوئید ایتا و سروش نصب کنند!

با اعلام رسمی وزیر ارتباطات، به نظر می رسد پرونده فیلتر دائمی اینستاگرام و...

وزیر ارتباطات آب پاکی را روی دستان کسب و کارهای اینستاگرامی ریخت

عیسی زارع پور در جدیدترین مصاحبه خود آب پاکی را روی دست کسب و کارهایی که در...

چرا مردم ایران حضور در پیام رسان های داخلی را دوست ندارند؟

پیام‌رسان‌ها و پلتفرم‌های خارجی از جمله واتساپ و اینستاگرام در چند روز...

شناسایی دو حفره امنیتی خطرناک در واتساپ

دو باگ امنیتی خطرناک در واتساپ شناسایی شد.

ماجرای هک سرورهای همراه اول و صفر شدن صورتحساب ها چه بود؟

اخیرا بعضی از مشترکان اپراتور همراه اول با انتشار تصاویری از صورتحساب خود،...

آموزش نحوه فعالسازی اشتراک موقعیت مکانی لحظه ای (Live) در گوگل مپس
آموزش نحوه فعالسازی اشتراک موقعیت مکانی لحظه ای (Live) در گوگل مپس

در ادامه این مطلب آموزش نحوه فعالسازی اشتراک موقعیت مکانی لحظه ای (Live) در گوگل...

تحریم گوگل چت برای کاربران ایرانی برداشته شد

بررسی‌ها نشان می‌دهد به تازگی اپلیکیشن Google Chat برای کاربران ایرانی در دسترس...

ایلان ماسک: اینترنت ماهواره ای استارلینک هم اکنون در ایران فعال است
ایلان ماسک: اینترنت ماهواره ای استارلینک هم اکنون در ایران فعال است

کریم سجادپور در خصوص آخرین وضعیت فعالسازی اینترنت ماهواره ای استارلینک در...

لیست سایت ها و اپلیکیشن هایی که در روزهای اخیر فیلتر شدند

پلتفرم هایی که طی روزهای اخیر تا این لحظه پس از اعمال محدودیت در دسترسی به...

هک سایت های دولتی تکذیب شد
هک سایت های دولتی تکذیب شد

مرکز ملی فضای مجازی اعلام کرد ادعاهای اخیر گروه انانیموس درخصوص حملات سایبری...