کد خبر:1340276
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

افزایش پلکانی حقوق در 1401 | به ضرر یا نفع کارمندان؟

افزایش پلکانی حقوق در 1401

کارشناس بودجه مرکز پژوهش‌های مجلس گفت با اجرای شیوه افزایش پلکانی حقوق در 1401 می‌توان با تحمیل هزینه کمتر به دولت، کمک بیشتری به اقشار ضعیف جامعه کرد و این به نفع دولت و ملت خواهد بود.

به گزارش مهر مدتی پیش بخشنامه بودجه ۱۴۰۱ توسط رئیس‌جمهور به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد. مفاد بخشنامه مذکور و اظهارات مسئولان امر از جمله مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه، بیانگر آن است که در سال آتی افزایش حقوق‌ها به صورت پلکانی خواهد بود. بدین معنا که کارمندانی که کمترین حقوق را دریافت می‌کنند، از افزایش حقوق بالاتری برخوردار خواهند بود و برعکس. آن‌طور که پیش‌بینی می‌شود، برای سال آینده افزایش حقوق‌ها بین ۱۰ تا ۳۰ درصد با توجه به دریافتی کارکنان در نوسان خواهد بود و برای هر کارمند فرمولی خاص با توجه به حقوق وی در نظر گرفته خواهد شد.

لزوم افزایش حقوق‌های 4 میلیونی تا 6 میلیون تومان

بهزاد بقایی، کارشناس بودجه مرکز پژوهش‌های مجلس در خصوص افزایش حقوق سال آینده به مهر گفت: «قطعاً این اقدام با توجه به محدودیت‌های رفاهی و کسری بودجه کشور بهترین شیوه موجود است، چراکه قشری در کشور وجود دارند که حداقل حقوق را دریافت می‌کنند و با توجه به تورم موجود تحت فشار هستند. اگر بخواهیم مشابه سال‌های آینده برای همه کارمندان افزایش ۲۰ درصدی را اعمال کنیم، کارمندی که ماهانه ۴ میلیون حقوق و دستمزد دریافت می‌کند، ۸۰۰ هزار تومان افزایش حقوق و کارمندانی که ۳۰ میلیون دریافتی دارند، ۶ میلیون افزایش حقوق خواهند داشت. یعنی کارمندانی که حقوق بالایی دارند و اکنون تحت فشار اقتصادی نیستند، بسیار بیشتر از کارمندانی که نیاز به حقوق بیشتر دارند، افزایش حقوق خواهند داشت.»

وی افزود: «لذا با شیوه‌ی مذکور می‌توان با مبلغ کمتری به اقشار ضعیف جامعه حقوق بیشتری اختصاص داد. تخمین‌های ما نشان می‌دهد در شرایطی که اکنون ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار کارمند در کل بخش دولتی وجود دارد، می‌توان حقوق اقشار پایین را که اکنون ۴ میلیون دریافتی دارند تا ۶ میلیون افزایش حقوق داد، ولی افرادی که حقوق‌های بالاتری دارند سهم کمتری از این افزایش حقوق داشته باشند. به این ترتیب می‌توان هم به دهک‌هایی که تحت فشار تورم هستند کمک بیشتری کرد و هم به هزینه‌های دولت فشار زیادی وارد نکرد.»

لزوم راه‌اندازی سامانه حقوق و دستمزد

بقایی در خصوص الزامات اجرای افزایش حقوق پلکانی اظهار کرد: «اگر بخواهیم نظام حقوق و دستمزد را به طور واقعی ساماندهی کنیم، باید اول سامانه حقوق و دستمزد که بر اساس ماده ۲۹ قانون برنامه ششم لازم‌الاجرا بوده، راه‌اندازی شود. اما از سال ۹۶ تاکنون این اتفاق نیفتاده است. بنابراین مهمترین گام این است که در پرداختی کارکنان شفافیت ایجاد کنیم. در گام دوم نیز باید پرداخت حقوق افراد مستقیماً از خزانه باشد؛ یعنی پرداخت به ذی‌نفع نهایی از طریق خزانه در دستور کار قرار بگیرد. با این 2 اقدام می‌توان شناخت خوبی از حقوق و دستمزدها پیدا کرد تا پرداخت‌های مستمر و غیرمستمر کارمندان دولت به طور کامل مورد رصد قرار بگیرد.»

وی ادامه داد: «متأسفانه اکنون در کشور ما این شفافیت وجود ندارد و سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری استخدامی در جریان نیستند که در سیستم پرداخت حقوق دستگاه‌ها چه اتفاقی می‌افتد. به همین دلیل هر چند سال یک‌بار یک فیش حقوق افشا می‌شود که کاملاً خلاف قانون است. بر اساس قانون خدمات مدیریت کشوری، باید نهایت اختلاف میان پرداختی‌ها ۷ برابر باشد؛ یعنی حقوق ۳۰ میلیونی نباید در جامعه وجود داشته باشد. در شرکت‌ها نیز اختلاف ۱۰.۵ برابر به بالاتر قانونی نیست. اما اکنون شاهد هستیم حقوق‌های بسیار بالاتری نیز در سازمان‌های دولتی عرف است.»

این کارشناس بودجه در پایان اظهار کرد: «تا زمانی که شناخت و شفافیت در حوزه حقوق و دستمزد وجود نداشته باشد، نظارتی نیز روی اجرای سیاست‌های اتخاذ شده نمی‌توان متصور شد. اکنون در قانون مدیریت خدمات کشوری یک نظام پرداخت خوب وجود دارد که به دلیل عدم شناخت از وضعیت موجود اجرا نمی‌شود. بنابراین این 2 اقدام امری بسیار ضروری است که می‌تواند تکمیل‌کننده تصمیم خوب دولت برای افزایش پلکانی حقوق‌ها باشد.»

نظرها

3 نظر

 1. ناشناس

  سلام چرا کارمندی که کارایی نداشته و با حداقل سابقه و با فشار سازمان مربوطه بازنشته شده و حقوق کمتری میگیره و کارمندی که کارایی داشته و 30 سال کار کرده و الان باز نشته شده و از کارمند قبلی حقوقش بیشتر است چون سابقه بیمه بیشتری پرداخت کرده ولی با این با این فرمول باید افزایش کمتری داشته باشد این عدالت نیست کارمند اول در دوران جوانی بازنشته شده و کار کمتری برای جامعه و دولت انجام داده و حق بیمه کمتری داده ولی کارمند دوم جرمش خوب عمل کردن به وظایفش بوده و حق بیمه بیشتری داده و در دوران کهولت بازنشته شده و به جامعه خدمت بیشتری کرده الان باید از افزایش سال اینده سهم کمنری داشته باشد عدالت این نیست که به همه یکسان پرداخت شود اینده یعنی اینکه هر چیزی در جایی خودش باشد

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 2. ناشناس

  با عرض سلام روش پلکانی باید عدالت محور باشد نمیشود حقوق کسیکه ۵ نفر تحت تکفل دارد یعنی یک خانواده ۵نفری است بیاییم چون مثلا ۸ میلیون حقوق میگیرد ۱۰درصد اضافه کنیم بعد خانوادهای که دونفر است وماهی ۴میلیون می گیرد ۳۰درصد اضافه کنیم که این خلاف عقل وعدالت است شما باید حقوق یک شخص رابر تعداد اعضای خانواده تفسیم کنید وبعد ببینید سهم هر نفر چقدر میشود

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 3. اینجا نوشته که اگه همه حقوق هارو 20 درصد افزایش بدن مثلا حقوق 4 میلیونی میشه 4 میلیون 800 و حقوق 30 میلیونی میشه 36 میلیون، من نمی دونم اینا یعنی واقا متوجه نمی شن یا نمی خوان رو مغزشون فشار بیارن یا علت دیگه ای درکاره، چون طبق گفته خودشون حقوق ها رو می خوان بین 10 تا 30 درصد افزایش بدن، یعنی حقوق کسی که 4 میلیون اگه 30 درصدم افزایش بدن نهایتا می شه 5 میلیون 200 هزار و حقوق کسی که 30 میلیون هست رو اگر فقط 10 درصدم افزایش بدن می شه 33 میلیون تومان، که هیچ توفیری نداره اونی که حقوقش کمه کم میمونه و اونی که حقوقش زیاده زیادترم میشه، یعنی با این فرمول جلوی اختلاف حقوق رو میخوان بگیرن؟؟؟؟ اگه میخوان واقعا یکسان سازی حقوق کنن باید کسی که 4 میلیون دریافتیش هست رو حداقل 100 درصد افزایش بدن و کسی که حقوق 30 میلیونی میگیره رو حداقل 100 درصد کاهش بدن اونوقت تقریبا عدالت برقرار می شه، ولی اونا این کار رو نمی کنن چون خودشون از اون دسته 30 میلیون بگیر و حتی بالاتر هستن…

  رای موافق 1
  رای مخالف 0

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
استفاده نکردن از ضد یخ
استفاده نکردن از ضد یخ چه عواقبی به دنبال دارد؟

ضد یخ یک مایع شیمیایی سبزرنگ است که کاربرد آن مخصوصا در زمستان توصیه می‌شود....

اریک ترامپ
خانواده ترامپ از میم کوین TrumpCoin شکایت خواهند کرد

اریک ترامپ، فرزند سوم دونالد ترامپ در توییتر به فالوورهایش در مورد TrumpCoin...

واتساپ روی امکان ورود دو مرحله ای کار می کند
واتساپ روی امکان ورود دو مرحله ای کار می کند

واتساپ برای افزایش امنیت کاربران روی امکان ورود دو مرحله‌ ای کار می‌کند. این...

توکن سوزی چیست
روش‌هایی برای کاهش عرضه ارز دیجیتال؛ بای بک و توکن سوزی چیست؟

بای بک (Buyback یا بازخرید) و توکن سوزی (Coin Burn یا کوین سوزی) از اصطلاحات رایج دنیای...

راستی آزمایی قیمت خودرو در پلتفرم ها
درج اطلاعات هویتی و راستی‌آزمایی قیمت خودرو در پلتفرم‌ها الزامی شد

قائم‌مقام وزیر صمت از امکان جدید الزام سفارش‌دهندگان فروش خودرو مبنی بر...

هزینه اینترنت جستجوگر «ذره بین»
وزیر ارتباطات: هزینه اینترنت جستجوگر «ذره بین» نصف گوگل است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره موتور جست‌وجوی «ذره‌بین» گفت:...

فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو برای سه محصول
جزییات فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو برای سه محصول (۵ بهمن)

فروش فوق‌العاده سه محصول ایران‌خودرو از امروز سه‌شنبه ۵ بهمن آغاز و تا...

فصل دوم سریال نماد گمشده دن براون
فصل دوم سریال «نماد گمشده» دن براون متوقف شد

ساخت فصل دوم و ادامه سریالی که با اقتباس از «نماد گمشده» دن براون ساخته شده...

اینستاگرام نمایش محتوای حساس و آزاردهنده را کاهش خواهد داد
اینستاگرام نمایش محتوای حساس و آزاردهنده را کاهش خواهد داد

اینستاگرام قصد دارد میزان آزار و اذیت ناشی از پست‌ها را کاهش دهد. این شبکه...

بلیت فروشی جشنواره فیلم فجر از فردا
آغاز بلیت فروشی جشنواره فیلم فجر از فردا صبح

بلیت‌فروشی سینماهای مردمی فیلم‌های چهلمین جشنواره فیلم‌ فجر، به صورت...