کد خبر:1363342
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

ممنوعیت معاملات فردایی ارز | نگهداری دلار ثبت نشده در خانه غیرقانونی شد

ممنوعیت معاملات فردایی ارز

خرید و فروش و نگهداری ارز خارج از چارچوب قانونی و معاملات فردایی ارز ممنوع شد. برای نگهداری دلار حتی در خانه باید دلارها را به ثبت برسانید.

قانون جدید مبارزه با قاچاق

به گزارش کلیک به نقل از همشهری آنلاین، رئیس مجلس قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز را به رئیس‌جمهور ابلاغ کرد. بر اساس ویرایش آخر این قانون که ۱۰ بهمن سال گذشته به تصویب مجلس رسید، شرایط جدیدی برای معاملات ارز، ورود و خروج آن به کشور و همچنین رفع تعهد ارزی صادرکنندگان پیش‌بینی و اعلام شده است.

طبق این قانون، از این پس ورود یا خروج ارز از کشور بدون رعایت ضوابط اعلام شده شورای پول و اعتبار، قاچاق قلمداد خواهد شد. به این ترتیب انجام معامله ارزی در کشور، تحت هر عنوان نظیر خرید، فروش، حواله، معاوضه یا صلح، مگر آن که حداقل یکی از طرفین معامله، صرافی مجاز، بانک یا مؤسسه مالی و اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی باشد، به‌عنوان قاچاق شناخته می‌شود و معاملاتی که با مجوز بانک مرکزی و در حدود ضوابط تعیین شده این بانک توسط اشخاصی نظیر واردکنندگان و صادرکنندگان و معامله‌گران در بورس‌های کالایی صورت می‌گیرد، قانونی خواهد بود.

ممنوعیت معاملات فردایی ارز 

بر اساس قانون مصوب مجلس، معاملات فردایی ارز غیرقانونی و در حکم قاچاق خواهد بود، زیرا هرگونه معامله ارز در صرافی یا غیر آن‌ که تحویل ارز و مابه‌ازای آن به روز یا روزهای آینده موکول شده ولی به تحویل ارز منجر نمی‌شود، یا از ابتدا قصد تحویل ارز وجود نداشته است و قصد طرفین تنها تسویه تفاوت قیمت ارز باشد، جزو مصادیق قاچاق ارز خواهد بود.

همچنین هرگونه انجام کارگزاری خدمات ارزی در داخل ایران برای اشخاص خارج از کشور بدون مجوز انجام عملیات صرافی از بانک مرکزی غیرقانونی و قاچاق است.

دلارهای خود را اعلام و ثبت کنید

با اجرای ویرایش جدید قانون مقابله با قاچاق کالا و ارز، نگهداری ارز بدون ثبت و اعلام آن در منزل هم غیرقانونی است.

این قانون می‌گوید: «ثبت نشدن معاملات ارزی در سامانه ارزی یا ثبت ناقص یا خلاف واقع اطلاعات مربوط به معاملات در سامانه توسط صرافی یا بانک دارای مجوز از بانک مرکزی و همچنین ارائه ندادن صورت‌حساب خرید معتبر با ارائه صورتحساب خرید خلاف واقع یا دارای اطلاعات ناقص به مشتری توسط صرافی و بانک هم قاچاق محسوب می‌شود.»

این گزارش می‌افزاید: «از ابتدای امسال عرضه، حمل یا نگهداری ارز فاقد صورت‌حساب خرید معتبر یا فاقد مجوز ورود توسط اشخاصی غیر از صرافی، بانک یا مؤسسه مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی، غیرقانونی و جزو مصادیق قاچاق به‌حساب می‌آید. البته ورود ارز به کشور تا سقف تعیینی توسط بانک مرکزی از شمول این بند خارج است.»

سه ماه فرصت ثبت دلار در سامانه

قانون به صراحت می‌گوید: «مالکان ارز در خصوص ارزهایی که قبل از لازم‌الاجرا شدن این قانون در اختیار داشته‌اند و مازاد بر میزان معافیت ارز قابل حمل و نگهداری اعلام شده بانک مرکزی و فاقد صورت‌حساب معتبر است، مکلف هستند ظرف سه ماه نسبت به ثبت اطلاعات در سامانه اقدام کنند.»

مجازات صادرکنندگان متخلف چیست؟

ویرایش جدید قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای صادرکنندگانی که رفع تعهد ارزی انجام نداده باشند، جرایمی از جمله جریمه نقدی، محرومیت یک تا ۱۰ ساله از فعالیت بازرگانی، ابطال کارت بازرگانی و حبس تعزیری تعیین کرده است.

همچنین همه صادرکنندگان کالا به خارج از کشور موظف هستند ارز مندرج در پروانه گمرکی یا معادل ارزی آن به سایر ارزها را به بانک مرکزی بفروشند و یا با تأیید بانک مرکزی، نسبت به فروش آن به سایر اشخاص اقدام یا برای تأمین ارز واردات کالای خود یا بازپرداخت بدهی تسهیلات ارزی استفاده کنند.

این گزارش می‌افزاید: «در صورت ایفا نشدن تعهد ظرف سه ماه از زمان ابلاغ حکم قطعی، معادل ارزش تعهد بر اساس بالاترین نرخ اعلامی بانک مرکزی در زمان صدور حکم، به جریمه نقدی مرتکب افزوده می‌شود و تخلف از اجرای قانون در مواردی که ارزش موضوع تخلف بیشتر از ۳ میلیون یورو یا معادل آن به سایر ارزها باشد، مشمول عناوین سازمان یافته و حرفه‌ای قاچاق کالا و ارز قرار می‌گیرد.»

جریمه سنگین در صورت رفع نشدن تعهد ارزی

این قانون می‌گوید: «در خصوص رفع نشدن تعهد ارزی موضوع ماده (۱۰) قانون تعزیرات حکومتی، در صورتی که تا مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال بر اساس بالاترین نرخ اعلامی بانک مرکزی در زمان دریافت ارز باشد، مرتکب علاوه بر اعاده ارز به میزان رفع تعهد نشده و محرومیت از فعالیت بازرگانی از ۶ ماه تا یک سال، به جریمه نقدی معادل ۲ برابر کسری یا رفع نشدن تعهد بر اساس بالاترین نرخ اعلامی بانک مرکزی از زمان دریافت ارز محکوم می‌شود.»

همچنین در صورتی که مبلغ عدم رفع تعهد ارزی معادل ۱۰۰ میلیارد ریال یا بیش از آن براساس بالاترین نرخ اعلامی بانک مرکزی در زمان دریافت ارز باشد، مرتکب علاوه بر اعاده ارز به میزان رفع تعهد نشده و محرومیت از فعالیت بازرگانی از یک تا ۱۰ سال، به حبس تعزیری درجه ۵ موضوع ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی و جزای نقدی به میزان معادل دوبرابر کسری یا عدم رفع تعهد بر اساس بالاترین نرخ اعلامی بانک مرکزی از زمان دریافت ارز، محکوم می‌شود.»

در صورتی که رفع تعهد ارزی و یا هرگونه اقدام به این منظور با استفاده از اسناد جعلی یا خلاف واقع باشد و یا از طریق بیش‌بود ارزش اظهاری کالا و یا بیش‌اظهاری در تعداد یا مقدار کالا به گمرک و یا مغایرت در کالای اظهار شده با مکشوفه با کالای موضوع تعهد باشد، مرتکب علاوه بر اعاده ارز به میزان رفع تعهد نشده و ابطال دائم کارت بازرگانی، به حبس تعزیری درجه 4 موضوع ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی و جزای نقدی به میزان معادل ۳ برابر کسری یا عدم رفع تعهد بر اساس بالاترین نرخ اعلامی بانک مرکزی از زمان دریافت ارز محکوم می‌شود.

طبق این گزارش، قابل اجرا بودن اعمال محدودیت‌های رفع نشدن تعهد ارزی تا ابتدای سال بعد از زمانی که ارزش سالانه صادرات غیرنفتی طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت به بیش از ۱.۸ برابر ارزش سالانه واردات کشور برسد، ادامه دارد. 

جالب است بدانید: در ۸ سال گذشته نرخ دلار ۷۳۸ درصد رشد داشت

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
دارندگان گلکسی A22 اندروید 12 دریافت کردند

در ادامه روند انتشار اندروید 12 برای گوشی‌های سامسونگ، حالا کره‌ای‌ها این...

مردودی سه خودروساز معروف جهان در آزمون تصادف AAA
مردودی سه خودروساز معروف جهان در آزمون تصادف AAA

سیستم‌های کمکی رانندگی نصب شده در خودروهای تسلا، هیوندای موتور و سوبارو در...

لپ تاپ گیمینگ جدید ایسوس
لپ تاپ گیمینگ جدید ایسوس رونمایی شد | ROG Flow X16 لپتاپ گیمینگ هیبریدی

ROG Flow X16 لپ تاپ گیمینگ جدید ایسوس، اولین لپ تاپ گیمینگ تبدیل شدنی است که به...

خبر خوش برای کاربران iOS در ایران | زبان فارسی به زودی اضافه می شود
خبر خوش برای کاربران iOS در ایران | زبان فارسی به زودی اضافه می شود

اپل دیروز از مجموعه جدیدی از قابلیت‌های مربوط به معلولین رونمایی کرد که قرار...

نمایش تنها سه استوری در اینستاگرام
در طرح آزمایشی جدید: نمایش تنها سه استوری در اینستاگرام به کاربران

متا طرح جدیدی را برای استوری‌های اینستاگرام آزمایش می‌کند که در آن تنها سه...

راز درب مریخ
راز درب مریخ افشا شد

تصویر جدیدی از مریخ که در آن یک درگاه دیده می‌شد نظریه‌های مختلفی را به وجود...

10 تا از بهترین ترفندها برای یادگیری زبان انگلیسی به آسانی!

گر می‌خواهید زبان انگلیسی را یاد بگیرید نباید به دنبال ترفند خاصی باشید!...

هوش مصنوعی گوگل مصاحبه شغلی
با هوش مصنوعی گوگل مصاحبه شغلی را تمرین کنید

هوش مصنوعی گوگل ابزار تمرین کردن مصاحبه شغلی با افراد را اضافه کرده است که در...

متاورس و ارز دیجیتال چه ارتباطی به هم دارند؟

ارز دیجیتال یک روش پرداخت آنلاین است که برای خرید کالاها و خدمات استفاده...

مهاجرت تحصیلی، یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به کشور ایتالیا و اخذ اقامت

ایتالیا یکی از کشورهای حوزه شنگن، یورو و اتحادیه اروپا است که همواره جزو...