کد خبر:1307196
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

استفاده معلولین از دستگاه خودپرداز با مشکل مواجه است

استفاده معلولین از دستگاه خودپرداز

رسانه کلیکیکی از اعضای شورای شهر تهران از وضعیت نامساعد دستگاه های خودپرداز شهری برای استفاده معلولین گله کرد و با ارسال نامه از طرف شورای شهر تهران به استانداری این شهر، خواستار رسیدگی به موضوع استفاده معلولین از دستگاه خودپرداز و سایر امکانات شهری شد.

به گزارش کلیک، به نقل از ایرنا؛ از وقتی بانک‌های ایران مجهز به سیستم خودپرداز شده‌اند، بسیاری از ما با صحنه‌های عجیب‌وغریبی در سطح شهر مواجه شده‌ایم؛ مثلا اوایل خودپردازهایی را می‌دیدیم که بدون هیچ پله‌ای در ارتفاع بالایی نصب‌شده و دست هرکسی به آن‌ها نمی‌رسید. به‌مرورزمان خوشبختانه دیگر کمتر شاهد چنین وضعیتی بودیم. حال موضوع اینجاست که این پله‌ها مشکل انسان‌های عادی را حل کرده اما معلولین چگونه می‌توانند از این پله‌ها برای استفاده از خودپرداز استفاده کنند؟ مطرح این مسئله موجب شد که برخی از بانک‌ها در شهرهای بزرگ به فکر ساخت رمپی جداگانه برای استفاده معلولین از دستگاه خودپرداز بیافتند؛ اما اکثر بانک‌ها و موسسات مالی کشور همچنان فاقد شرایط مناسب برای اقشار آسیب پذیراند.

زهرا نژاد بهرام، عضو روابط عمومی شورای شهر تهران در راستای استفاده معلولین از دستگاه خودپرداز و بهینه‌سازی فضای شهری برای معلولین و افراد کم‌توان گفت:

 پس از ارسال نامه‌ای از سوی شورای شهر تهران به استانداری تهران، استاندار در خصوص اجرایی شدن مقررات مناسب‌سازی ابلاغ‌شده توسط شورای عالی شهرسازی و معماری جهت تسهیل حضور معلولان در فضاهای شهری، دستورات لازم را صادر کرد.

در این نامه به استاندار ابلاغ شد که با وجود گذشت بیش از سه دهه از زمان تصویب و ابلاغ ضوابط و مقررات مناسب‌سازی توسط شورای عالی شهرسازی و معماری جهت تسهیل حضور معلولان در فضاهای شهری، کلان‌شهر تهران با بیش از ۸.۷ میلیون نفر جمعیت در مراحل ابتدایی تحقق شهر دسترس‌پذیر برای آحاد شهروندان فارغ از تفاوت‌های جسمانی قرار دارد.

وی همچنین افزود:

مدیریت شهری تهران با هدف ایجاد شبکه هم پیوند مناسب‌سازی متشکل از معابر، ساختمان‌ها و بوستان‌ها اقدام به تدوین برنامه جامع مناسب‌سازی فضاهای شهری کرد تا معبر به همراه بوستان‌ها و اماکن تحت تملک شهرداری تهران در آن محور به‌صورت یکپارچه در برنامه مناسب‌سازی قرار گیرند. استفاده معلولین از دستگاه خودپرداز نیز در زمره این اقدامات قرار خواهد گرفت.

نژاد بهرام در ادامه سخنان خود گفت:

این در حالی است که اکثریت قریب به‌اتفاق بانک‌ها و موسسات مالی به عنوان نهادهای ارائه دهنده تسهیلات مالی که محل مراجعه روزانه شهروندان تهرانی است فاقد بهره‌مندی از ضوابط و استانداردهای مناسب‌سازی برای اقشار آسیب‌پذیر است. انتظار می‌رود بانک‌ها علاوه بر رعایت شیوه‌نامه‌ها و استانداردهای مناسب‌سازی جهت تسهیل حضور آحاد شهروندان فارغ از تفاوت‌های جسمانی، در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی خود، تسهیلات لازم را به دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی و عمومی جهت تسریع در مناسب‌سازی فضاهای شهری پیش‌بینی کنند.

این عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد:

در این نامه از استاندار خواسته شد که با عنایت به اهمیت موضوع استفاده معلولین از دستگاه خودپرداز، دستور جهت انجام یکپارچه برنامه مناسب‌سازی پایتخت و ضرورت پشتیبانی مالی از دستگاه‌های خدمات رسان، بانک‌ها ضمن مناسب‌سازی فضاهای داخلی بانک‌ها و بازنگری در طراحی دستگاه‌های کارت‌خوان جهت بهره‌مندی عموم مردم، ارائه تسهیلات برای تسریع در مناسب‌سازی ساختمان‌های دولتی و همچنین ارائه تسهیلات موضوع تبصره ۱ ذیل ماده ۱۷ قانون حمایت از حقوق معلولان را در دستور کار خود قرار دهند.

 

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
پوست مصنوعی درمانی برای سرطان پوست

گروه تحقیقاتی از دانشگاه دانشگاه «کپنهاگ» دانمارک در مطالعه اخیرشان اظهار...

افزایش دوپامین در مغز علائم افسردگی را بهبود می بخشد

مطالعه‌ای که توسط دانشگاه «اموری»(Emory) در مجله Molecular Psychiatry منتشر شده نشان...

شرط عجیب گمرک برای ترخیص خودروهای وارداتی

درصورتی پروانه ترخیص خودرو  صادر می‌شود که سود بورس کالا به حساب گمرک واریز...

ابداع نوعی نخ مصنوعی برای تولید برق

محققان دانشگاه تگزاس در دالاس و همکارانشان نوعی جدیدی از نخ فناورانه ابداع...

نسخه‌ چینی هوش مصنوعی ChatGPT در راه است

براساس گزارشهای جدید،Baidu قصد دارد نسخه‌ی چینی ChatGPT را منتشر کند.

لیست گوشی‌های شیائومی که به روزرسانی MIUI 14 را دریافت می‌کنند

نگاهی به لیست دستگاه‌های بعدی که آپدیت MIUI 14 را دریافت می‌کنند.

سقوط تاریخی ۸ میلیارد دلاری ارزش اینتل

آینده برای شرکت اینتل بسیار نگران‌کننده به‌نظر می‌رسد،این شرکت در تلاش است...

نجات جان دو زن از مرگ با آیفون 14

 اخیراً دو زن در بریتیشگرفتار شده بودند، با کمک ارتباطات ماهواره‌ای آیفون...

به کارگیری هوش مصنوعی در ساخت و ساز شهر

عکس هایی از نماهای ساختمان با پرواز پهپاد در شهر گرفته می شود که داده‌ها به...

اثری که اسباب بازی‌ پلاستیکی روی ژنتیک کودکان می‌گذارد

پژوهشگران در یک مطالعه جدید به این نتیجه رسیدند: مواد شیمیایی سمی که از...