کد خبر:1188917
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

هوشمندسازی شبکه های آب و برق در کشور

هوشمندسازی شبکه های آب و برق در کشور

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات از برنامه مشترک با وزارت نیرو برای هوشمندسازی شبکه های آب و برق در کشور خبر داد و گفت: به کسب و کارهای حوزه تحول دیجیتال در بخش آب و برق تسهیلات می دهیم.

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در همایش امضای سند اقدام مشترک توسعه کاربردهای فناوری های نوین اطلاعات میان وزارتخانه های ارتباطات و نیرو با اشاره به اینکه منابع سنتی مانند نفت، معادن و ذخایر زیر زمینی در اقتصاد دنیا در حال افول است، عنوان کرد: رشد اقتصاد دنیا با بهره وری امکان‌ پذیر است و بهره‌ وری نیز با ابزار فناوری اطلاعات تجلی پیدا می کند.

وی با اشاره به تاثیر شگرف فناوری اطلاعات در صنایع مختلف و با بیان اینکه انقلاب صنعتی چهارم در حال وقوع است، افزود: مقام معظم رهبری در جمع اعضای شورای عالی فضای مجازی به این نکته اشاره کردند که آینده به‌ گونه‌ ای رقم می خورد که مدیریت تحولات شهرهای ما در شهرها یا در کشورهای دیگر به وسیله شرکت ها انجام می‌ شود.

وزیر ارتباطات تحول دیجیتال را تحولی تاثیرگذار عنوان کرد و گفت: امروز داده های مصرف انرژی و آب در دنیا توسط دستگاه‌ های امنیتی جمع آوری و پردازش شده و برای اهداف اقتصادی استفاده می شود. در این راستا بنابر دستور رییس جمهور و تعیین تکلیف هیات دولت، وزارت ارتباطات مسئولیت سند تحول دیجیتال کشور و برنامه ریزی برای اقتصاد دیجیتال را برعهده گرفته است.

وی با بیان اینکه تحول در اقتصاد دیجیتال اتفاقی است که در ۱۰ سال آینده رخ می دهد اظهار کرد: نباید مانند کسانی که در سال های گذشته مسئولیت داشتند و درباره موضوع شبکه های اجتماعی و فضای مجازی کاهلی کردند، زمان را از دست داده و در چند سال آینده شاهد عقب افتادگی در این حوزه باشیم.

جهرمی با اشاره به سند اقدام مشترک میان وزارت ارتباطات و نیرو برای هوشمندسازی شبکه های آب و برق در کشور افزایش بهره وری در کنار توسعه اشتغال در کشور و ایجاد بازار برای کسب و کارهای نوپا را از جمله اهداف این همکاری مشترک برشمرد.

وی با بیان لزوم تعیین و تبیین مدل اقتصادی تحول دیجیتال در حوزه آب و برق بیان کرد: به طور مثال در هوشمندسازی کنتورها نمی توانیم به کاربر نهایی الزام کنیم که هزینه هوشمندسازی را بپردازد، بلکه باید نحوه تخصیص اعتبار آن استخراج و برای انجام آن مدل اقتصادی تعریف شود.

وزیر ارتباطات با توصیه به اینکه بهتر است وزارت نیرو از تصدی گری در این حوزه خارج شود و فقط استانداردسازی کند، ادامه داد: داده های این حوزه را آزاد کنیم تا بخش خصوصی بتواند از آنها استفاده کند و از منابع حاصل از صرفه جویی در این حوزه برای تقویت فعالان این بخش استفاده شود. از سوی دیگر آمادگی داریم تا از منابع پست بانک ایران به عنوان بانک عامل وزارت ارتباطات برای حمایت از شرکت هایی که در حوزه تحول دیجیتال در بخش آب و برق فعالیت می کنند، استفاده کنیم.

آذری جهرمی با اشاره به فشارهای همه جانبه ای که به صنعت آب و برق وارد می شود، اضافه کرد: فشارهای زیست محیطی، تغییرات آب و هوایی و تحریم ها، فشارهای همه جانبه ای هستند که می تواند انگیزه بالایی برای حرکت در مسیر بهبود بهره وری ایجاد کند تا اقتصاد دیجیتال را برای کشور خود بسازیم.

وی به مصرف بالای آب در کشاورزی نیز اشاره کرد و افزود: تفاهم نامه ای نیز در این حوزه با وزارت جهاد کشاورزی منعقد شده که بر اساس پیش بینی ها با هوشمند سازی آبیاری کشاورزی تا ۳۵ درصد در مصرف آب صرفه جویی می شود که رقم بسیار مناسبی در این حوزه است.

نظرها

  سر‌خط آخرین خبرها

  خبرهای بیشتر
  استفاده سالمندان از فناوری های دیجیتال
  عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سالمندی: استفاده سالمندان از فناوری های دیجیتال کمتر از 10 درصد است | لزوم تغییر نگرش‌های غلط

  عضو هیئت علمی گروه آموزشی و مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت...

  پشه‌ خطرناک آئدس در بندرعباس
  ‌‌مشاهده پشه‌ خطرناک آئدس در بندرعباس | تهدیدی جدی برای سلامت جامعه

  پشه خطرناک آئدس که باعث انتقال بیماری تب دِنگی می‌شود در بندرعباس مشاهده شده است....

  ممنوعیت ورود مسافر آفریقایی
  رئیس ستاد مقابله با کرونای سازمان هواپیمایی: پرواز مستقیم از آفریقا نداریم | ممنوعیت ورود مسافر آفریقایی هنوز اعلام نشده است

  رئیس ستاد مقابله با کرونای سازمان هواپیمایی گفت تا این لحظه وزارت بهداشت و ستاد...

  طرح صیانت در روسیه
  طرح صیانت در روسیه چگونه اجرا می‌شود؟

  به تازگی سرویس فدرال نظارت بر ارتباطات، فناوری اطلاعات و رسانه‌های جمعی روسیه،...

  قیمت کنسول هفته دوم آذر ۱۴۰۰
  لیست قیمت کنسول های پلی استیشن و ایکس باکس امروز | هفته دوم آذر ۱۴۰۰

  حال بازار کنسول‌های بازی خوب نیست. قیمت‌ها به صورت روزانه افزایش پیدا می‌کنند. به...

  بانک اطلاعاتی مجرمان متواری
  رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه خبر داد: بانک اطلاعاتی مجرمان متواری در مرحله راه‌اندازی | ملاقات با زندانیان مجازی می‌شود

  رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با اشاره به سند تحول قضایی درباره...

  یارانه آذر 1400
  یارانه آذر 1400 کی واریز می شود؟ مبلغ یارانه تغییری کرده است؟

  زمان و مبلغ یارانه آذر 1400 با توجه به وعده هایی که درباره تغییرات حذف دلار 4200 تومانی...

  چطور بفهمیم استوری واتساپ را چه کسانی دیده اند؟
  چطور بفهمیم استوری واتساپ را چه کسانی دیده اند؟

  ویژگی استاتوس یکی از پرطرفدارترین قابلیت‌های واتساپ است که امکان به...

  تاریخ مراسم Game Awards 2021

  مراسم اهدای جوایز به بازی‌های برتر که به Game Awards (گیم اواردز) مشهور است هر سال در...

  صادق درورگر
  پست اینستاگرام صادق درودگر درباره توهین به رهبری

  صادق درودگر در اینستاگرام خود به حواشی مناظره روز جمعه خود با فرشید سمیعی پاسخ داد.