کد خبر:1188917
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

هوشمندسازی شبکه های آب و برق در کشور

هوشمندسازی شبکه های آب و برق در کشور

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات از برنامه مشترک با وزارت نیرو برای هوشمندسازی شبکه های آب و برق در کشور خبر داد و گفت: به کسب و کارهای حوزه تحول دیجیتال در بخش آب و برق تسهیلات می دهیم.

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در همایش امضای سند اقدام مشترک توسعه کاربردهای فناوری های نوین اطلاعات میان وزارتخانه های ارتباطات و نیرو با اشاره به اینکه منابع سنتی مانند نفت، معادن و ذخایر زیر زمینی در اقتصاد دنیا در حال افول است، عنوان کرد: رشد اقتصاد دنیا با بهره وری امکان‌ پذیر است و بهره‌ وری نیز با ابزار فناوری اطلاعات تجلی پیدا می کند.

وی با اشاره به تاثیر شگرف فناوری اطلاعات در صنایع مختلف و با بیان اینکه انقلاب صنعتی چهارم در حال وقوع است، افزود: مقام معظم رهبری در جمع اعضای شورای عالی فضای مجازی به این نکته اشاره کردند که آینده به‌ گونه‌ ای رقم می خورد که مدیریت تحولات شهرهای ما در شهرها یا در کشورهای دیگر به وسیله شرکت ها انجام می‌ شود.

وزیر ارتباطات تحول دیجیتال را تحولی تاثیرگذار عنوان کرد و گفت: امروز داده های مصرف انرژی و آب در دنیا توسط دستگاه‌ های امنیتی جمع آوری و پردازش شده و برای اهداف اقتصادی استفاده می شود. در این راستا بنابر دستور رییس جمهور و تعیین تکلیف هیات دولت، وزارت ارتباطات مسئولیت سند تحول دیجیتال کشور و برنامه ریزی برای اقتصاد دیجیتال را برعهده گرفته است.

وی با بیان اینکه تحول در اقتصاد دیجیتال اتفاقی است که در ۱۰ سال آینده رخ می دهد اظهار کرد: نباید مانند کسانی که در سال های گذشته مسئولیت داشتند و درباره موضوع شبکه های اجتماعی و فضای مجازی کاهلی کردند، زمان را از دست داده و در چند سال آینده شاهد عقب افتادگی در این حوزه باشیم.

جهرمی با اشاره به سند اقدام مشترک میان وزارت ارتباطات و نیرو برای هوشمندسازی شبکه های آب و برق در کشور افزایش بهره وری در کنار توسعه اشتغال در کشور و ایجاد بازار برای کسب و کارهای نوپا را از جمله اهداف این همکاری مشترک برشمرد.

وی با بیان لزوم تعیین و تبیین مدل اقتصادی تحول دیجیتال در حوزه آب و برق بیان کرد: به طور مثال در هوشمندسازی کنتورها نمی توانیم به کاربر نهایی الزام کنیم که هزینه هوشمندسازی را بپردازد، بلکه باید نحوه تخصیص اعتبار آن استخراج و برای انجام آن مدل اقتصادی تعریف شود.

وزیر ارتباطات با توصیه به اینکه بهتر است وزارت نیرو از تصدی گری در این حوزه خارج شود و فقط استانداردسازی کند، ادامه داد: داده های این حوزه را آزاد کنیم تا بخش خصوصی بتواند از آنها استفاده کند و از منابع حاصل از صرفه جویی در این حوزه برای تقویت فعالان این بخش استفاده شود. از سوی دیگر آمادگی داریم تا از منابع پست بانک ایران به عنوان بانک عامل وزارت ارتباطات برای حمایت از شرکت هایی که در حوزه تحول دیجیتال در بخش آب و برق فعالیت می کنند، استفاده کنیم.

آذری جهرمی با اشاره به فشارهای همه جانبه ای که به صنعت آب و برق وارد می شود، اضافه کرد: فشارهای زیست محیطی، تغییرات آب و هوایی و تحریم ها، فشارهای همه جانبه ای هستند که می تواند انگیزه بالایی برای حرکت در مسیر بهبود بهره وری ایجاد کند تا اقتصاد دیجیتال را برای کشور خود بسازیم.

وی به مصرف بالای آب در کشاورزی نیز اشاره کرد و افزود: تفاهم نامه ای نیز در این حوزه با وزارت جهاد کشاورزی منعقد شده که بر اساس پیش بینی ها با هوشمند سازی آبیاری کشاورزی تا ۳۵ درصد در مصرف آب صرفه جویی می شود که رقم بسیار مناسبی در این حوزه است.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
نامه سرگشاده ماسک و 1000 فعال حوزه فناوری: به‌خاطر بشریت توسعه هوش مصنوعی را 6 ماه متوقف کنید

جمعی از فعالان حوزه فناوری در نامه سرگشاده‌ای از آزمایشگاه‌های هوش مصنوعی...

حالت مطالعه به نسخه دسکتاپ مرورگر گوگل کروم می‌آید

به‌روزرسانی جدید مرورگر گوگل شامل حالت مطالعه می‌شود که برای افزایش تمرکز و...

سرعت اینترنت موبایل و ثابت در ایران کاهش یافت

طبق جدیدترین گزارش Speedtest، رتبه اینترنت ثابت و موبایل در فهرست اسپیدتست...

برای نخستین بار در جهان کامپیوتر کوانتومی IBM به یک کلینیک پزشکی اختصاص داده شد

 شرکت آی‌بی‌ام از اولین رایانه کوانتومی جهان که به تحقیقات مراقبت‌های...

قابلیت چت صوتی گروهی به زودی به واتس‌اپ اضافه خواهد شد

واتس‌اپ به شکل منسجم و متمرکز در حال بهبود است. هر چند خیلی از قابلیت‌های...

ذخایر آب جدید در ماه کشف شد

دانشمندان با کشف منابع جدید آب در کره ماه می‌گویند این آب‌های حبس شده در...

ایلان ماسک: به‌زودی فقط توییت کاربران تأییدشده در زبانه For You توییتر پیشنهاد داده می‌شود

ایلان ماسک ادعا می‌کند که این کار تنها راه مقابله با بات‌ها است.

مایکروسافت تیمز جدید معرفی شد

مایکروسافت تیمز جدید از نظر عملکرد بسیار سریع‌تر و سبک‌تر شده است و حالا...

شهر استثنایی گمشده در اعماق اقیانوس

 دانشمندان موفق به کشف شهری گمشده در اعماق دریا شده اند که چیزی شبیه به آن...

نوکیا، اوپو را از بازارهای اروپا بیرون می‌کند

آن‌طور که به‌ نظر می‌رسد اوپو به‌ دلیل نقض پتنت‌های نوکیا مجبور شده است با...