کد خبر:1047965
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

کشف دو سیاره فراخورشیدی مناسب حیات

دوسیاره فراخورشیدی مناسب زندگی

ستاره شناسان ناسا ادعا می کنند که دو سیاره فرا خورشیدی هم اندازه زمین دارای اتمسفری فاقد هیدروژن هستند که می تواند حیات در سیاره دیگر را به ارمغان آورد.

به گزارش کلیک، ستاره شناسانی که با تلسکوپ فضایی هابل ناسا کار می‌کنند، برای اولین بار، جو دو سیارات فراخورشیدی هم اندازه زمین را که فراتر از منظومه شمسی ما قرار دارند مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که ممکن است این دو سیاره برای پرورش حیات در آنجا ایده آل باشند.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که دو سیارات فراخورشیدی (TRAPPIST-1b و TRAPPIST-1c)، که در حدود ۴۰ سال نوری فاصله دارند- اتمسفر هیدروژنی ندارند، از آنجا که هیدروژن متراکم در اتمسفر معمولا منجر به اثر گلخانه ای ویرانگر می‌شود بنابراین جو این سیارات برای حیات مناسب است.
نیکل لوئیس یکی از اعضای این تیم از موسسه علوم تلسکوپ فضایی در ایالات متحده، در بیانیه ای گفت: عدم وجود پوشش هیدروژنی هلیوم خفه کننده شانس سکونت در این سیارات را افزایش می‌دهد. اگر این سیارات هیدروژن هلیوم قابل توجه ای داشتند، هیچ شانسی وجود نداشت که هر یک از آنها به طور بالقوه ای بتواند قابل سکونت باشد زیرا این اتمسفر متراکم مانند گلخانه عمل خواهد کرد.
این دو سیارات فراخورشیدی مورد مطالعه برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ به وسیله تلسکوپ گذر سیارات و اجرام کوچک (TRAPPIST) کشف شد، که در رصدخانه‌ی لاسیلای ایسا در شیلی واقع شده است. تا کنون محققان بر این باورند که سیاره یک جرم آسمانی است که در حرکتی مداری به دور یک ستاره و یا بقایای ستاره‌ای می‌گردد.
از زمان این کشف، ستاره شناسان هیجان زده شده اند زیرا که این دو سیاره در داخل منطقه گلدیلاک می‌چرخند که فاصله آن نه خیلی دور و نه خیلی نزدیک به یک ستاره است، و از این رو دمای ایده آلی را برای حیات فراهم می‌کند.
TRAPPIST-1b مداری را به دور ستاره کوتوله قرمز خود در ۱٫۵ روز و TRAPPIST-1c در ۲٫۴ روز تکمیل می‌کند. این سیارات نسبت به فاصله زمین تا خورشید بین ۲۰ و ۱۰۰ برابر به ستاره خود نزدیک تر هستند.
از آنجا که ستاره آن‌ها بسیار ضعیف تر از خورشید ما است، دانشمندان بر این باورند که TRAPPIST-1c می‌تواند در منطقه ای قابل سکونت، با درجه حرارت متوسط خود، شرایط مناسبی برای وجود آب به صورت مایع فراهم کند.
مطالعه جدید بر روی اتمسفر آنها در ۴ مه صورت گرفت که در آن زمان هر دو سیارات در مقابل ستاره قرار داشتند، این رویداد که به عنوان " دو گذر" نامیده می‌شود، تنها یک بار در هر دو سال اتفاق می‌افتد. به دلیل قابل مشاهده بودن هر دو سیارات در آن روز، تیم قادر به استفاده از طیف سنجی برای پیدا کردن سرنخ‌هایی بود که اتمسر آن از چه عناصری تشکیل شده است.
در حالی که ساختار شیمیایی دقیق آن هنوز مشخص نیست، این تیم مدعی است که جو آن‌ها فاقد سطوح بالایی از هیدروژن و هلیم است، که شانس حیات بر روی آن را افزایش می‌دهد.
هابل امکاناتی دارد که می‌تواند نقش غربالگری اتمسفری مرکزی را برای ستاره شناسان ایفا کند و تعیین کند که آیا این سیارات هم اندازه زمین کاندیدهای اولیه برای مطالعه دقیق تر با تلسکوپ وب هستند.
این تنها مطالعه ای نیست که ستاره شناسان را در هفته گذشته هیجان زده کرده است، در ۲۰ ژوئیه، محققانی که از تلسکوپ عظیم کپلر ناسا استفاده می‌کنند ۱۰۰ سیارات فراخورشیدی جدید را کشف کرده اند که دو مورد از آنها توانایی پشتیبانی از حیات را دارند.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
اختراع اشعه مرگ برای نابودی حشرات

دانشمندان اشعه مرگ‌آوری ساخته‌اند که سوسک‌ها را ظرف چند ثانیه از بین...

بازی School of Dragons؛ ماجراجویی در سرزمین عجایب

School of Dragons – مدرسه اژدها بازی جذاب و جالبی از استودیوی JumpStart Games آمریکایی...

تپسی و اسنپ از محل کمیسیون رانندگان چقد درآمد دارند؟

بر اساس آمار کدال درآمد تپسی از محل کمیسیون در ماه آذر 61 میلیارد تومان است....

کیف پول کوین بیس از قابلیت‌های امنیتی جدید رونمایی کرد

کیف پول مشهور ارز دیجیتال کوین بیس قابلیت‌های جدیدی را جهت حفظ امنیت کاربران...

طرح صیانت به ایستگاه آخر رسید

به گفته رئییس کمیسیون فرهنگی مجلس، طرح صیانت در مجلس به نظارت بر قانون و...

لیست کالاهای مشمول تخفیف اعلام شد

تعدادی از کالاها تا پایان ماه مبارک رمضان شامل تخفیف ۲۵ درصدی خواهند شد. لیست...

پاسخ مستقیم گوگل به چت بات ChatGPT با هوش مصنوعی Apprentice Bard

با توجه به اسناد داخلی گوگل، این شرکت برای رقابت با ChatGPT با جدیت مشغول کار روی...

قابلیت تشخیص متن‌های نوشته‌شده توسط هوش مصنوعی با کمک ChatGPT

شرکت OpenAI، سازنده ChatGPT، از ابزار جدیدی رونمایی کرده است که به معلمان و استادان...

توسعه یک اسپری برای مقابله با عفونت‌های کشنده

محققان سوئدی در مطالعه اخیرشان از تلاش برای توسعه یک اسپری جدید خبر دادند که...

8.5 هزار میلیارد تومان گردش مالی در حوزه رمزارز طی 3ماهه دوم سال جاری انجام شده است

کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی به طرز کار دستگاه‌های ذی‌ربط درخصوص...